Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

rCUP

rCUP

rCUP je inovativní londýnský projekt, který jako první zrealizoval ideu využít doposud nerecyklované papírové kelímky na kávu. Každý den je vyhazováno obrovské množství jednorázových kelímků, které tak přispívají k celosvětovému mnohatunovému odpadu.

Na začátku všeho byla otázka: “Co můžeme dělat s použitými jednorázovými kelímky na kávu?”, kterou v roce 2016 dostali lidé z Ashortwalk, designové společnosti z Velké Británie, která se zabývá využitím použitých a recyklovaných materiálů a vracím jim život v nové formě.

Začali hledat možnosti a přemýšlet o způsobu, jak jednorázové kelímky využít. Důvodem, proč se papírové kelímky tak málo recyklují, je že na sobě mají tenkou vrstvu plastu, která recyklovatelnost papíru ztěžuje.

Jeden z jejich partnerů v oblasti polymerů a recyklace, společnost Nextek, se společně s Imperial College London místo složitého oddělování složek rozhodli pro logický přístup k recyklaci celého šálku. Jeho vyčištěním a rozkrájením nalezli chytrý způsob smíchání vláken šálku s plastovým polymerem.

Tento nápad se všem v Ashortwalk velmi zalíbil a rozhodli se ho využít a začali polymer mísit s jinými recyklovanými materiály, aby je poté přetvořili v nové a užitečné produkty.

Z použitých kelímků je vyrobena vnější vrstva rCUPu, což představuje cca 40% podíl, neboť v současné době je zatím nemožné vyrobit recyklovaný polymer, který je vhodný pro styk s potravinami. Výrobce ale dále pracuje na tom, aby mohl tento podíl navýšit.

Produkty této značky