Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Chvilka pro muže

Chvilka pro muže
Barber shopy. V poslední době i u nás rostou jako houby po dešti. Znáte je?


Jedná se o speciální „kadeřnictví“ pro muže, kam chodí upravovat své vousy i pro nový sestřih vlasů. V průběhu péče si obvykle mohou dát kafe, whisky, popovídat si o pánských věcech, sledovat sportovní přenosy. Pro mnohé z nich se barber shop stává novým místem setkávání s přáteli.


Proč si muži opět nechávají narůst vousy? Ženám připadají mužnější, dospělejší, přitažlivější. Samozřejmě ne vždy a všem vousy sluší. Vousy doplňují maskulinní dojem, působí dominantně a poukazují na určitou hormonální vyzrálost muže. Ne vždy byl ale pohled na vousaté muže stejný. V sedmdesátých letech dvacátého století byla ve výzkumech preferována oholená tvář, neboť působí jemně, čistě, citlivě. Knír vzbuzoval negativní pocity, vousy působily špinavě a odpudivě. V průběhu let se pohled se móda sestřihu vousů měnila, ale atraktivita je vždy o osobních preferencích. Proto se samozřejmě nedá jednoznačně říci, že vousatí muži jsou jednoznačně přitažlivější. Pro někoho ano, pro jiného ne.


Ale vždy vzhled vousu, stejně jako vlasů, nehtů o člověku něco určitého vypovídá. Vytváří dojem a formuluje reakce ostatních lidí. Někdy nám může sdělit náboženský směr, ke kterému se daná osoba hlásí, nastínit jeho sociální status či náležitost k nějaké konkrétní skupině.


Ať už jsou Vaše preference vzhledu mužské tváře jakékoli, je třeba se o vousy starat stejně pečlivě jako o celý zbytek těla. Přeci jen se jedná o pokožku na tváři, která je citlivější a náchylnější. Zvolte si tedy jemnou kosmetickou péči o vousy, gel po holení či holicí krém a užijte si pocit dokonale jemného oholení nebo profesionální péče.


Zdroj: ROLL, Samuel, J. S. VERINIS. 1971. Stereotypes of scalp and facial hair as measured by the semantic differential. Psysychological Reports, 28, 975-980.