Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Čím se liší vegan kosmetika?

Jak se liší vegan kosmetika

Došel vám váš oblíbený krém a váháte nad koupí dalšího?  Přemýšlíte nad změnou? Zaujal Vás trend vegan kosmetiky, ale vlastně přesně nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Vždyť v žádné kosmetice snad nejsou zvířata.

Zvířata a jejich maso sice ne, ale spousta kosmetických výrobků obsahuje živočišné složky, jejichž odmítání je právě skryto pod označením veganství, ať už se jedná například o med, včelí vosk, placentu či živočišný kolagen. Většinu zvířecích produktů je ale v dnešní době možno nahradit rostlinnými složkami. Med můžeme nahradit bambuckým máslem nebo kokosovým olejem, vosk například jojobovým olejem a i kolagen, který je původně získáván z kravských, později rybích buněk, je nyní nahrazen přírodně oleji lisovanými za studena. Jejich použití navíc kvalitě rozhodně neubírá.

Nyní už se nezaměřujeme při výběru kosmetiky jen na vůni a cenu, ale velmi často do našeho rozhodování vstupuje i životní přístup a filozofie. Díky tomu, že roste trh a výběr, a možnosti najít tu správnou kosmetiku jsou mnohem snadnější a přístupnější, začali se i výrobci zajímat o možnost přidané hodnoty. A tou je právě stále častěji šetrnost k životnímu prostředí a ke zvířatům. Z tohoto důvodu začali tuzemské i mezinárodní organizace udílet různé certifikáty potvrzující veganské složení či šetrný postup při výrobě. Možná nejznámější z nich je právě logo potvrzující nepřítomnost živočišných produktů a šetrnost ke zvířatům během výroby. Toto logo uděluje společnost Vegan Society a vyznačuje se zelenou slunečnicí a nápisem vegan. Dalším z častých certifikací je logo potvrzující šetrnost ke zvířatům a testování produktů jiným způsobem. Tento přístup se všeobecně nazývá Cruelty free a na výrobcích bývá značen obrázkem králíčka mezi hvězdami, tento certifikát udílí organizace Leaping Bunny. Další loga, které udílejí jiné organizace si obvykle uchovávají králíčka a nápis Cruelty free. Odpovězme si tedy na původní otázku, čím se liší vegan kosmetika od té standardní? Přístupem. Přístupem k životnímu prostředí, zvířatům a uvědoměním si dopadů výroby.

Protože certifikátů udělovaných v tomto směru kosmetiky je více než dost a není vždy snadné se v nich vyznat, budeme Vám je i nadále krátkými články představovat. Podívejte se na krátký přehled nejdůležitějších z nich v sekci certifikáty. Každý představený certifikát najdete u některého našeho výrobku.