Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Co možná nevíte o opalovacích krémech

Opalovací krémy

Pomalu se blíží léto a čas dovolených, sluneční paprsky nabírají na intenzitě a otázka ochrany před slunečním zářením začíná být aktuální. Při výběru opalovacích krémů a jiných přípravků je vhodné se zamyslet nejen nad tím, zda ochrání účinně vaši pleť před UV zářením, ale zda jí také zbytečně nezatíží škodlivými chemikáliemi.

Syntetické UV filtry obsahují oxybenzon a oktinoxát, což jsou hormonálně aktivní látky, které mohou vyvolat alergickou reakci a také zvyšují produkci volných radikálů. Do opalovacích krémů se také běžně přidává vitamín A ve formě retinyl palmitátu, který může zvýšit citlivost kůže na UV záření. Parabeny se běžně používají jako konzervanty, mohou vyvolávat alergické reakce a hormonální poruchy. Oktokrylen také může vyvolat u některých jedinců alergickou reakci.

Tyto chemické látky zároveň působí škodlivě na životní prostředí, znečišťují vodu a poškozují mimo jiné i korálové útesy.

Na Havaji byl schválen zákon s účinností od r. 2021, který zakazuje používání opalovacích krémů, které obsahují oxybenzon a oktinoxát. Tyto látky se totiž při koupání uvolňují z pokožky koupajících a škodí mořským korálům, ježkům, řasám i dalším živočichům.

Přírodní opalovací krémy obsahují minerální UV filtry, což jsou minerální látky s obsahem zinku nebo titanu rozemleté na jemný prach, které zůstávají pouze na povrchu kůže, kde vytvářejí ochrannou vrstvu, která sluneční paprsky odráží. Neobsahují parabeny, silikony ani ropné deriváty.

Vybírejte krémy pečlivě bez výše uvedených rizikových chemikálií. Naše opalovací krémy nezpůsobují alergické reakce a jsou velmi šetrné k pokožce i životnímu prostředí.

 

Zdroje:

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/havaj-zakazala-opalovaci-kremy-ktere-obsahuji-latky-nicici-koralove-utesy
https://www.wikihow.cz/Jak-z%C5%AFstat-v-bezpe%C4%8D%C3%AD-na-slunci