Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Jednorázové plasty - problém, který se nás také týká

Jednorázové plasty - problém, který se nás také týká

U příležitosti Světového dne životního prostředí 5. června vydal UNEP (Program OSN na ochranu životního prostředí) zprávu, kterou vyzývá státy k boji proti jednorázovým plastovým taškám a nádobám na potraviny a doporučuje státům jejich zákaz nebo zdanění. Recyklace je podle této zprávy nedostatečná – pouze 9 % z 9 mld. tun plastů, které byly vyprodukovány, bylo recyklováno. Většina skončí na skládce nebo v přírodě. Znečištění způsobené plasty kontaminuje půdu a narušuje život v oceánech. Při spalování plastů se navíc uvolňují toxické látky.

Plastový odpad v mořích poškozuje více než 800 živočišných druhů. 40 % mořských savců a 44 % druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu.

Podle některých odhadů při rychlosti, s jakou se vyhazují produkty z plastů – lahve, tašky a kelímky na jedno použití – bude do roku 2050 v oceánu více plastů než ryb a odhadem 99 % mořských ptáků bude mít v útrobách úlomky plastů.

Plastový odpad zabíjí každý rok až milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců, mořských želv a nespočet ryb. Plasty zůstávají v ekosystému řadu let a každý den poškozují mořské živočichy.

Plastový odpad vytváří v oceánu ostrovy, které se stále zvětšují. Ten největší, který pluje Tichým oceánem, rozlohou přesahuje plochu Německa, Francie a Španělska dohromady. Vědci mu říkají „Great Pacific Garbage Patch“ (GPGP) neboli Velká tichomořská odpadková skvrna. Našli v ní asi 80 tisíc tun plovoucího plastu. Velkou část tvoří mikroplasty, tedy částečky menší než 5 mm, které se snadno dostanou do zažívacího traktu mořských ryb, ptáků, plazů i savců.

Podle studie publikované vydavatelstvím Frontiers in Marine Science našli vědci plastové částice v tělech téměř tří čtvrtin ryb, které žijí v hlubinách oceánu. Tato studie vychází z průzkumu 233 ryb vylovených v severovýchodní části Atlantiku v hloubce až 600 metrů. Zkoumané druhy jsou důležitým zdrojem potravy pro mnoho velkých dravců, jako jsou delfíni, tuleni, tuňáci a mořští ptáci. Kontaminace může představovat hrozbu také pro lidské zdraví, protože se dostává do potravinového řetězce. Ryby vstřebaly rovněž znečišťující chemikálie, které se na plasty buď nalepily v moři, nebo pocházejí už z výroby.

Vědci prozkoumali rovněž povrchové vody Atlantického oceánu, z testů 2400 litrů zjistili koncentraci 14 kousků plastů na 100 litrů vody. Plasty nalezené v rybách byly velmi podobné těm v povrchových vodách. 98 % mikroplastů v rybách a 99 % plastů objevených ve vzorcích vody bylo klasifikováno jako vlákna, zbytek tvoří zploštělé části plastických hmot.

Do boje se zamořením planety plasty se může zapojit každý – recyklací plastových obalů a také nahrazením jednorázových tašek taškami pro opakované použití. V našem e-shopu nabízíme dokonalou alternativu k mikrotenovým sáčkům a jednorázovým igelitovým taškám – sáčky a tašky z bio bavlny, případně z polyesteru, které mají dlouhou životnost, jsou skladné, pevné, mají nosnost až 20 kg, ale zároveň jsou lehké a dobře vypadají.

Zdroje:

http://www.osn.cz/fakta-o-znecisteni-mori-a-oceanu/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zdaneni-ci-uplny-zakaz-osn-navrhuje-jak-zmirnit-znecisteni-oceanu-plasty-48583

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2428387-plastovy-kontinent-v-tichem-oceanu-uz-je-vetsi-nez-nemecko-francie-a-spanelsko

https://www.tyden.cz/rubriky/veda/plasty-v-oceanech-jsou-problem-ohrozuji-i-ryby-v-hlubinach_468425.html