Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Jistě a bezpečně po celý měsíc

Jistě a bezpečně po celý měsíc

Všechny ženy se chtějí během menstruace cítit bezpečně, jistě, neomezovaně. Od první poloviny dvacátého století je toto snadnější díky tamponům. Zábavě, sportu ani plavání nám už tedy žádný den v měsíci nic nebrání. Mají ale tampony jen samá pozitiva?

Všechny krabičky s tampony obsahují příbalový leták se stručnou zmínkou o nebezpečí syndromu toxického šoku (TSS), který ale dostatečně nevaruje před reálným nebezpečím onemocnění. TSS projevující se vysokými horečkami, náhlou nevolností, zvracením, bolestmi a vyrážkou, je velice nebezpečný syndrom vyvolaný bakteriemi, zejména stafylokoky, kteří produkují do našeho těla toxiny, které mohou způsobit vážné zdravotní potíže a v některých případech vést ke smrti. Při přečtení tohoto letáku často získáme pocit, že se jedná pravděpodobně o historickou povinnost informaci přikládat. Bohužel se ale nejedná o výskyt TSS jen v minulosti, jedna z nejznámějších obětí tohoto syndromu je modelka Lauren Wasserová, které kvůli neléčenému syndromu byly amputovány obě nohy.

Syndrom toxického šoku není ale jediným nebezpečím ukrytým v tamponu. Při bělení materiálu je používán chlor, který uvolňuje dioxin. Dioxin je karcinogenní látka, kterou si v tamponech zavádíme přímo do těla na sliznici, kde je vstřebání různých látek nejpřímější. Chlor také často působí dráždivě sliznici vysušuje.

Naštěstí máme ale způsob, jak si užít svobodu, která se s používáním tamponů pojí a zároveň své tělo ochránit před nebezpečnými dopady jejich používání, a tím jsou tampony ekologické. Tampony z našeho obchodu jsou složeny pouze z bavlny, která sliznici nevysušuje, neuvolňuje žádné látky do těla. Poslední výzkum, který byl publikován a nebyl placen firmou tyto produkty vyrábějící, je z roku 1989. Jeho výsledky dokazují, že syntetické tampony silně podporují vznik TSS, na rozdíl od čistě bavlněných ekologických tamponů.

Zdroj: Tierno, P. J., & Hanna, B. A. (1989). Ecology of toxic shock syndrome: amplification of toxic shock syndrome toxin 1 by materials of medical interest. Reviews Of Infectious Diseases, 11 Suppl 1S182

Související produkty