Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Krása bez bolesti aneb legislativa testování na zvířatech

Krása bez bolesti aneb legislativa testování na zvířatech

V roce 2013 vstoupil na území Evropské unie v platnost úplný zákaz prodeje kosmetických výrobků testovaných na zvířatech. Tento se však vztahuje jen na nové výrobky, které přicházejí na trh. Ty staré, které byly vyrobeny touto mnohdy krutou cestou, však z pultů nezmizely.

Zákon, který vstoupil v platnost se vztahuje nejen na výsledné produkty, ale také na jejich jednotlivé složky. Měli bychom tedy mít jistotu, že kosmetika, kterou kupujeme, nebyla testována na živých tvorech. Alternativou k tomuto procesu jsou například tkáňové či buněčné kultury, ale nelze nahradit všechny testy, proto se na nějakou dobu vývoj nových produktů zpomalil. V současné době s odstupem let se právě díky pokrokům ve výzkumu dostává na trh velké množství cruelty free produktů, které zaručují ohleduplnost při vývoji a výrobě. Zákon z roku 2013 měl totiž jednu velkou mezeru, a to, že nebylo stanoveno, jakým způsobem bude jeho dodržování kontrolováno.

K roku 2023 je připravováno vydání nového zákona, který by měl regulovat celosvětový trh s kosmetikou, neboť asi 80 % zemí na světě stále nemá v legislativě zakotvený zákaz testování na zvířatech. Tento zákaz má zajistit ukončení obcházení zákona, ke kterému se nyní některé firmy uchylují, a tím je provádění testů v Číně. Čína je totiž velmocí testů na zvířatech. Do března minulého roku byly laboratorní testy na zvířatech produktů prodávaných v Číně dokonce podmínkou. Nyní již vyžadovány nejsou, ale jsou zde stále povoleny, čehož některé firmy využívají, nechávají své produkty testovat na jejím území, později testy opakují alternativními způsoby ve státech EU, a poté je prodávají s označením šetrného vývoje produktu.

Každý malý krok proti výrobkům testovaných na zvířatech se počítá, každý krém nejistého původu nahrazený krémem s označením cruelty free může pomoci k dokázání výrobcům, že kosmetika už není jen o ceně a vůni, ale i o filozofii firmy. Hledejte v obchodech produkty s označením spokojeného králíčka mezi hvězdami zaručujícím původ. Nebo se mnohem snadněji podívejte do našeho e-shopu a hledejte toto označení pod produkty, nebo vyhledejte produkty přímo podle certifikátů, které splňují.

ZDROJ:

zpravy.aktualne.cz

netestovanonazviratech.cz