Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Malí, ale nebezpeční (jak se chránit před hmyzem)

Malí, ale nebezpeční (jak se chránit před hmyzem)

S příchodem tepla a léta se probouzí i ti nejmenší tvorové, hmyz. Jeho kousnutí není jen nepříjemné, ale často může být i velmi nebezpečné. Podle odhadů z roku 2016 je přenašečem boreliózy asi každé čtvrté klíště. Jednou z dalších hrozeb při kousnutí klíštětem nebo jiným hmyzem je encefalitida.

Encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan a počet nově evidovaných případů je okolo 600 ročně. V případě nákazy tímto onemocněním může dojít až k ohrožení na životě při napadení mozkových center zodpovědných za dýchání a další životně důležité procesy. Jednou z možností prevence je očkování, další pak používání repelentních sprejů. 

Borelióza je bakteriální onemocnění, které na sebe obvykle prvně upozorní červenou skvrnou v místě kousnutí, které se objevuje až po uplynutí několika týdnů, při neléčených příznacích se další vlna dostaví s odstupem několika let s velmi vážnými a nepříjemnými projevy. Frekvence výskytu tohoto onemocnění je značně vyšší než v případě encefalitidy, jedná se o přibližně 4 000 případů ročně. Na rozdíl od encefalitidy neexistuje účinná očkovací látka, proto je nutné bránit se nakažení jinými dostupnými prostředky – například účinnými repelenty, které Vás během teplých dnů ochrání nejen před klíšťaty, ale také před dalším hmyzem, který obvykle znepříjemňuje pobyt venku.

Slovo repelent pochází z latinského repellens (odpuzující), repelent totiž funguje na principu maskování tělesného pachu a odpuzování hmyzu pomocí odérů, které jsou pro něho nepříjemné. Většina dostupných repelentů ale obsahuje látky, které jsou dráždivé i pro naše tělo, například DEET, který může při nesprávném používání vyvolat závratě, bolest hlavy, také poškozuje plasty a má i pro člověka nepříjemný zápach.

Repelenty v naší nabídce ale DEET ani jiné škodlivé chemikálie neobsahují, k odpuzení hmyzu je využíváno přírodních vůní, které pro hmyz nejsou příjemné, například citrusový či eukalyptový olej. A pro klidný spánek v místnosti bez hmyzu vyzkoušejte vonné tyčinky či osvěžovač vzduchu.