Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Od prášku k pastě

Od prášku k pastě

Ráno i večer zcela samozřejmě dáváme pastu zvolené barvy i chuti na zubní kartáček a zcela bezmyšlenkovitě a automaticky si čistíme zuby. Ne vždy byl ale kartáček či pasta samozřejmostí každodenní hygieny.

Ale pěkně od začátku. Úplně nejdříve si lidé čistili zuby pouze prstem, později klacíkem, od kterého bylo k vynálezu zubního kartáčku už velmi blízko, první z nich vynalezl William Addison, který do kosti vyvrtal několik děr a do těch přichytil štětiny, to bylo ale až v roce 1780, později byly štětiny nahrazeny umělým nylonem.

Vývoj pasty, jak ji známe my, nebyl snadný. Přípravek na čištění zubů lidé používali už dávno, i když to nebyla pasta v podobě, na kterou jsme zvyklí. Obvykle se jednalo o čisticí prášek, který z počátku obsahoval například nadrcená kozí kopyta či popel ze spálených zvířat, pemzy a myrhy. V některých částech světa se také věřilo, že pravidelné vyplachování úst želví krví zabrání vzniku zubního kazu. Babyloňané, Řekové i Římané vyráběli pasty s bylinami, rozdrcenými mušlemi či kůrou stromů. To už zní alespoň o něco lákavěji, že?  Velmi dlouho se do past (tedy většinou spíše prášků) přidávalo uhlí či prášek ze spáleného chleba, na začátku 19. století bylo do pasty přidáváno mýdlo, to pak zmizelo ze složení na počátku následujícího století. Pasta, jakou známe my, spatřila světlo světa až v roce 1945, kdy byl do prášku přidán laurysulfát sodný, který se zasloužil o krémovou konzistenci pasty. Zajímavostí je také, že dříve se pasty prodávaly ve sklenicích či hliněných nádobách. Pasta ale brzy osychala, proto se v roce 1892 na trhu objevila první pasta v tubě.

Když už máme možnost vybrat si barvu, příchuť pasty i její obal, pojďme se opět zaměřit na její složení, tentokrát ještě důkladněji, pojďme až ke zdroji přísad a zaměřme se na jejich kvalitu a dopad výroby na životní prostředí. Vyberte si proto u nás pastu, která se profesionálně postará nejen o Váš krásný úsměv, ale bude šetrná ke zdrojům, ze kterých pochází.