Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Žena ženám aneb jak to bylo s myčkou nádobí

Žena ženám aneb jak to bylo s myčkou nádobí
Letos slaví 132 let. Již 132 nám všem usnadňuje práci a většina firem, podniků, restaurací, ale ani většina domácností si již nedovede představit fungování bez ní. Často ji bereme jako samozřejmost, dokud nedojde na poruchu a my se musíme vrátit ke staré dobré houbičce.

Ano, řeč je o myčce nádobí.

V roce 1886 si nechala americká bohatá žena Josephine Cochranová z Illinois patentovat myčku. Sama se o nádobí starat nemusela, na vše měla služebnictvo, které se o spoušť po jejích častých večírcích staralo. Nicméně čím víc nádobí, tím větší pravděpodobnost rozbití. A ono se ho koneckonců už na oslavách pravděpodobně rozbilo víc než dost, proto chtěla Josephine ušetřit ho co nejvíc vcelku. A vidina automatické myčky byla na světě. K nějakému vynálezu stejně pravděpodobně směřovala, neboť byla z rodiny vynálezce, její dědeček John Fitch si nechal patentovat parník, tak zvolila ženštější cestu. I když samotné sestrojení myčky trvalo několik let, snaha se vyplatila a Josephine obdržela za svůj vynález v roce 1893 nejvyšší ocenění na výstavě v Chicagu. Myčka sice byla veliká, poháněná ručně točením klikou, ale její útroby vypadaly podobně jako dnes – drátěné přihrádky na talíře, hrnky a příbory.

Proniknout myčce do domácností se ale z počátku nedařilo, neboť na vše bylo služebnictvo, kterému brala modernizace práci, a byla také příliš drahá. Proto se myčka nejdříve uplatnila ve velkých podnicích, ale jak je dnes zřejmé, nakonec se stala součástí denního užívání většiny domácností.

Vyberte si z naší nabídky šetrných přípravků do myčky ten správný. Všechny jsou zdravotně nezávadné, šetrné k životnímu prostředí, k nádobí i k myčce.