Přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ

Zapomenuté heslo? Registrace nového účtu

Zrádné zimní slunce

Zrádné zimní slunce
Jezdíte na hory? Rádi si na chvíli sundáte zimní bundu a vyhříváte se na sluncem vyhřátém lehátku? V tom případě se nezapomínejte chránit před slunečními paprsky. Víte, že opalování na horách je dokonce nebezpečnější, než u moře?

Jeden z důvodů, proč je horské sluníčko zrádné je bělostný sníh všude okolo. Jak je známo, černá barva světlo pohlcuje a bílá odráží. Paprsky se tedy na horách mnohonásobí a působení UV záření je tedy intenzivnější. Dalším důvodem je vyšší nadmořská výška, na horách jsme zkrátka slunci blíž. Statistiky uvádějí, že s každými 1000 metry nadmořské výšky se zvyšuje intenzita záření až o 15 %, než je tomu na pobřeží moře. Pokožka je zde navíc podrážděna a vysušena mrazem a větrem, což přispívá k negativním účinkům, které UV záření má. Pokud se tedy na horách budete chtít slunit na lehátku, nezapomeňte pokožku chránit opalovacím krémem.

K dostání je samozřejmě mnoho druhů opalovacích krémů. Dělí se především podle výšky faktoru, ale i podle druhu ochranného filtru nebo odolnosti. Obecně se na obličej doporučuje používat co nejvyšší faktor, protože obličej je vlivu světla vystaven neustále. Mezi nejoblíbenější patří SPF 50, pokud ale víte, že vaše pokožka snáší sluníčko dobře, nejspíš vám postačí i krém s SPF 30. Pokud preferujete opalovací krémy ve spreji, k dostání jsou samozřejmě i ty, opět s ochranným faktorem 30 a 50.

Dámám se určitě bude hodit lehce zabarvený krém s ochranným faktorem 50. Tento krém kombinuje chemický a fyzikální filtr a díky zabarvení pleť zmatní a sjednotí. Pokud vyrážíte na hory i s nejmladšími členy rodiny, zabalte s sebou i opalovací krém pro děti. Dětská pokožka by se totiž měla chránit ještě mnohem více než kůže dospělých.

Posledním ale určitě ne nejméně důležitým produktem je gel po opalování. Ten skvěle zklidní pokožku zmoženou zimou, větrem i sluníčkem.